
Универзитет у Новом Саду био је домаћин манифестације Дани Универзитета у Печују 8-9. маја 2018. године. Програм представљања Универзитета у Печују обухватио је састанке руководстава и сарадника два универзитета, стручни скуп у области виноградарства и винарства, концерт камерне музике и изложбу студентских графика, утакмицу у малом фудбалу универзитетских тимова, као и симпозијум из области правних наука.
Делегацију Универзитета у Новом Саду на челу са проф. др Ђулом Зелером (Gyula Zeller), проректором Универзитета, примио је ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Душан Николић са проректорима проф. др Биљаном Абрамовић и проф. др Снежаном Смедеревац. У делегацији гостујућег универзитета били су такође: др Иштван Тароши (István Tarrósy), директор Центра за међународну сарадњу, др Адриан Фабиан (Adrián Fábián), продекан Правног факултета и др Агоштон Мохај (Ágoston Mohay) са Правног факултета. Поред састанка са руководством Универзитета у Новом Саду, делегација Универзитета у Печују присуствовала је састанку са представницима руководстава факултета у саставу Универзитета у Новом Саду.
Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду је у оквиру манифестације 8. маја 2018. године организовао стручни скуп у области виноградарства и винарства, на којем су предавања одржали: др Петар Циндрић, професор емеритус Универзитета у Новом Саду и почасни доктор наука Универзитета у Печују (тема: Сарадња Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Печују у области виноградарства, др Габор Јакаб (Gábor Jakab), директор Института за винарство и енологију Универзитета у Печују (тема: Утицај збијености грозда на боју покожице бобице) и др Ласло Хевер (László Hevér), главни инжењер енологије на Институту за винарство и енологију (тема: Вински регион Вилањи – прошлост, садашњост и будућност).
У наставку првог дана манифестације, свечано је отворена изложба графичких радова студената Факултета за музичку и ликовну уметност „5, 12, 23“ у холу Ректората, након чега је одржан концерт камерне музике на којем је наступио студент клавира на Факултету за музичку и ликовну уметносту у Печују Ендру Харинџер (Andrew Haringer), који је извео композиције Франца Листа Harmonies du Soir, Paysage, Au bord d'une sourcе и Mazeppa.
Први дан представљања Универзитета у Печују завршен је утакмицом у малом фудбалу између универзитетских тимова која је одиграна на Ђачком игралишту у кампусу Универзитета у Новом Саду.
У среду, 9. маја 2018. године, на Правном факултету Универзитета у Новом Саду одржан је симпозијум из области правних наука под називом „Западни Балкан и Европска унија: актуелне теме“.
Манифестација „Дани Универзитета у Печују“ представља узвратну посету Универзитету у Новом Саду. Представљање Универзитета у Новом Саду у Печују реализовано је 28. априла 2017. године.
Имајући у виду да је Печуј 2010. године био Европски град културе, блиска сарадња Универзитета у Новом Саду са Универзитетом у Печују део је шире сарадње два града и доприноси бољем упознавању јавности са академским, научним, спортским и уметничким садржајима који дуги низ година повезују два универзитета.
Први универзитет у Мађарској основао је Луј Велики 1367. године у Печују. Након процеса интеграције који је обухватао неколико фаза, основан је Универзитет у Печују који је постао један од најпознатијих и најпрестижнијих високошколских институција у земљи. Универзитет у Печују има 10 факултета који покривају широк дијапазон области и 32 клинике. Са око 20.000 студената, више од 3.800 страних студената и 1.400 чланова наставног и истраживачког особља, Универзитет у Печују једна је од највећих високошколских институција у Мађарској која нуди висок ниво истраживачких и образовних могућности. Студијски програми се нуде на мађарском, енглеском и немачком језику.
Поред тога што представља најстарији универзитет у земљи, Универзитет у Печују остварује значајне резултате на међународном плану. Универзитет у Печују се налази међу 3% најбољих универзитета широм света према рангирању The Center for World University Rankings (CWUR) из 2016. године и URAP University Ranking by Academic Performance. Такође, Универзитет у Печују се налази међу 1.000 најбољих универзитета у свету према рангирању Webometrics из 2015. године, а на 701. месту према рангирању QS World University Ranking из 2016. године.
У области међународне сарадње, Универзитет у Печују има велики број билатералних и међуинституционалних споразума са универзитетима у околним земљама као и са главним универзитетима у Европи, Америци и Азији, који омогућавају краткорочне и дугорочне студијске боравке и размене студената, академског и административног особља. Универзитет учествује у неколико програма мобилности попут програма Erasmus, Erasmus+, Campus Hungary, CEEPUS и Erasmus Mundus.
У области науке, након усвајања Стратегије Универзитета у Печују за развој и иновације у истраживању 2011-2020 (UP Research – Development and Innovation Strategy 2011-2020), Универзитет је поставио основу за повезивање привреде и науке и искоришћавање нових истраживачких резултата и иновација на најбољи начин, у области здравства и медицине, природних, хуманистичких и друштвених наука и уметности.
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs