
У кинеском граду Шенжену, 28. и 29. маја 2018. године, одржана су два значајна међународна скупа под окриљем Механизма 16+1, Шести дијалог о политикама у образовању између министара НР Кине и земаља централне и источне Европе (ЦИЕЗ) и Пети састанак Конзорцијума институција високог образовања НР Кина – ЦИЕЗ.
Састанак Конзорцијума институција високог образовања је био посвећен сарадњи и заједничким активностима изградње капацитета у области високог образовања, науке и иновација. Главна тема овогодишњег скупа је била неговање иновативних талената за побољшање сарадње између НР Кине и ЦИEЗ.
У оквиру многобројних мултилатералних и билатералних сусрета, ректор Универзитета у Новом Саду и ректор Педагошког универзитета у Пекингу (Normal University of Bejing) потписали су 29. маја 2018. године меморандум о разумевању две институције. Реч је о једном од најбољих кинеских универзитета, са више од 36.000 студената, од којих је скоро две хиљаде страних студената.
Меморандум о разумевању са Педагошким факултетом у Пекингу је закључен ради промовисања мултилатералне сарадње у областима истраживања, иновација и технологије између Кине и земаља ЦИЕЗ, кроз успостављање Заједничке виртуалне лабораторије за образовање у будућности као основу партнерског програма за информатизацију образовања. Планирано је да овај нови вид сарадње почне прво са Србијом, а да се у каснијој фази прошири на осталих 15 земаља централне и источне Европе које учествују у Механизму 16+1.
Сарадња ће обухватити активности усмерене на: тренинг наставника у области коришћења информационо-комуникационих технологија (ИКТ) ради унапређења образовне праксе, унапређење образовних ресурса, развој иновативних наставних модела заснованих на коришћењу ИКТ, развој инфраструктуре ИКТ и анализа политика и планирање ради припреме наредне генерације у складу са потребама друштва знања.
Такође, закључен је меморандум о разумевању између Универзитета у Новом Саду и Универзитет у Шенжену (Shenzhen University), са идејом да се успостави Библиотека Појас-пут. Библиотека ће се налазити на Универзитету у Новом Саду, који обавља улогу европског Секретаријата Конзорцијума институција високог образовања Кина – ЦИЕЗ, док ће се кинеско седиште библиотеке налазити на Универзитету у Шенжену. Основни циљеви библиотеке су јасно усмерење на Иницијативу Појас-Пут и Механизам 16+1, сабирање свих релевантних информација под једним кровом о Иницијативи Појас-Пут и Механизму 16+1, спровођење тренинга ради образовања професора и студената и други.
Оба меморандума о разумевању усмерена су на унапређење сарадње и заједничких активности у оквиру Механизма 16+1 и Иницијативе Појас-пут.
Након два успешно одржана састанка, Четвртог састанка Конзорцијума институција високог образовања и Петог дијалога о политикама високог образовања НР Кине и земаља централне и источне Европе (ЦЕИЗ), који су одржани у септембру 2017. године у Новом Саду, ове године су Шести дијалог о политикама високог образовања између министара образовања НР Кине и ЦИEЗ и Пети састанак Конзорцијума институција високог образовања НР Кине и ЦИЕЗ одржани 28. и 29. маја 2018. године у Шенжену, НР Кина. Састанак Конзорцијума је био посвећен сарадњи и заједничким активностима изградње капацитета у области високог образовања, науке и иновација.
Главна тема Петог састанка Конзорцијума институција високог образовања НР Кине и ЦИEЗ је била неговање иновативних талената за побољшање сарадње између НР Кине и ЦИEЗ. Појединачне теме су обухватиле изградњу заједничког иновационог екосистема НР Кине и ЦИEЗ, вештачку интелигенцију и неговање талената, као и међународну културну размену и друштвене иновације. У склопу програма, учесници на састанку Конзорцијума су посетили и одређене универзитете и предузећа у Шенжену.
Оба догађаја представљају највеће образовне догађаје у склопу сарадње НР Кине и земаља централне и источне Европе (ЦЕИЗ), у организацији Владе НР Кине и у оквиру Механизма 16+1 и Иницијативе Појас- пут. Овогодишњи скупови су највећи до сада од њиховог оснивања, са пријављених 118 универзитета из НР Кине са 228 учесника, укључујући 92 ректора и проректора.
Шенжен је град у покрајини Гуангдонг на југу Народне Републике Кине. Река дели територију града од суседног Хонгконга. За само 40 година, израстао је од мањег рибарског насеља у финансијско и технолошко седиште са преко 12 милиона становника. Често се назива „кинеском силиконском долином“, будући да одатле послује велики број мегакорпорација и да се улажу изузетно велика средства у привлачење младих талентованих научника и проналазача из целог света. У Шенжену су настали гиганти кинеских високих технологија као што су Tencent, Huawei Technologies, DJI и произвођач смартфона OnePlus.
Шенжен од 1980. године има статус посебне економске зоне у Кини и један је од економских лидера у Азији. Сматра се градом будућности и кинеским центром за иновације.
Педагошки универзитет у Пекингу (Normal University of Bejing) је реномирана високообразовна институција у Народној Републици Кини и један од најбољих кинеских универзитета. У саставу Универзитета налази се један педагошки факултет, 22 школе и колеџа, 2 департмана и 24 истраживачка института. Уз 57 студијских програма на основним студијама, Универзитет нуди и 162 мастер програма, 100 програма на нивоу доктората и 18 постдокторских позиција. На Универзитету студира више од 36.000 студената, од којих је скоро две хиљаде страних студената. Универзитет запошљава око 2.000 предавача.
У саставу Педагошког универзитета у Пекингу, налазе се: Педагошки факултет, Школа за кинески језик и књижевност, Школа за менаџмент, Школа за науку о системима, Школа за стране језике и књижевности, Школа за право, Школа за бионауке, Колеџ за науку и технологију, Колеџ за физичко васпитање и спорт, Школа за историју, Пословна школа, Школа за уметност и комуникацију, Школа за математику, Школа за географију, Колеџ за информационе науке и технологију, Школа за континуирано образовање и педагогију, Колеџ за филозофију и социологију, Школа за психологију, Школа за политичке науке и међународне односе, Колеџ за кинески језик и културу, Колеџ за хемију, Колеџ за нуклеарну физику и технологију, Департман за физику, Департман за астрономију, Школа за друштвени развој и јавну политику и Школа за управу.
Универзитет у Шенжену (Shenzhen University) је државни унвиерзитет који је основан 1983. године. Универзитет се налази у у области Наншан, Шенжен, Гуадонг, НР Кина. Универзитет у Шенжену има 34.949 студената и запошљава 3.455 особља од чега 2.267 наставног особља. Универзитет је распрострањен на два кампуса, Houhai кампус и Xili кампус. Универзитет у Шенжену у свом саставу има 27 факултета, на којима се одвија 57 програма основних студија, 70 мастер програма и 3 програма докторских студија. Универзитет представља главни истраживачки центар у граду Шенжену и поседује универзитетску библиотеку.
Факултети у саставу Универзитет у Шенжену: Педагошки факултет, Факултет за језике, уметност и друштвене науке, Факултет за стране језике, Факултет за медије и комуникацију, Економски факултет, Факултет за менаџмент, Правни факултет, Факултет за дизајн, Факултет за инжењеринг и материјале, Факултет за физику и технологију, Факултет за хемију и хемијски инжењеринг, Факултет за матемтику и статистику, Факултет за информациони инжењеринг, Факултет за информатику и софтверски инжењеринг, Факултет за архитектуру и урбано планирање, Факултет за грађевинско инжењерство, Факултет за мехатронику и аутоматику, Факултет за електротехнику и технологију, Факултет за бионауке, Факултет за пословну администрацију – менаџмент у голфу, Факултет за оптоелектронско инжењерство, Факултет за образовање одраслих, Медицински факултет, Факултет за међународне размене, Департман за физичко образовање, Департман за друштвене науке, Шенжен пословна школа.
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs